Online Eğitim ve Önemleri

Online Eğitim ve Önemleri

Hepimizin de bildiği gibi bir süredir okullar online eğitim veriyor. Maalesef ki geçirdiğimiz bu zor dönemde bu durum kaçınılmaz oldu fakat bu kriz ortamını fırsata çevirmek bizim elimizde. Dilerseniz bir göz atalım.

“Peki bunu nasıl yapabiliriz?” dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse gelin bir göz atalım bu yöntemlere.

Uyku Düzeni

İyi bir uykunun önemi tahmininizden çok daha fazladır. “Nasıl?” mı diyorsunuz? Şöyle açıklayayım;

 • Kaliteli bir uyku kendinizi dinç hissetmenizi sağlar,
 • Metabolizma sistemini güçlendirir,
 • Enerjinizi yükseltir,
 • Odaklanmanızda yardımcı olur.

BBC’nin uyku süresinin sağlık sorunlarına yol açma riski grafiğini inceleyelim;

Yapılan araştırmalarda dikkat dağınıklığının temel nedeninin düzensiz uyku ve beslenme olduğu ortaya koyuluyor. 

Ders Çalışma Programı ve Düzeni

Kendinize uygun ders çalışma programı oluşturmalısınız. Böylelikle işler sizin için çok daha kolaylaşır. Bunu nasıl mı yapacaksınız? İşte bu şekilde;

 • Öncelikle bir tablo oluşturun,
 • Hangi derslerden ne kadar eksiğiniz olduğunu belirleyin,
 • Bir konuya maksimum odaklanma sürenizi belirleyin,
 • Mola sürelerinizi belirleyin (10-20 dakika arası),
 • Bir gün boyunca aynı dersi çalışmak yerine konu veya dersleri değiştirin (50 soru türkçe 40 soru matematik 40 soru tarih gibi),
 • Mutlaka kendinize her dersten soru hedefleri koyun.

Eğer ki online eğitimden verim alamadığınızı düşünüyorsanız www.ozeldersalani.com ‘dan ek olarak kurs alabilirsiniz. 

Hızlı Tekrar Öğrenmeye Katkı Sağlar

Çalışmanızı çok uzun aralarla yapmak yerine, süreyi daha kısa tutarak zihninizin ezberlemesine yardımcı olursunuz. Yavaş bir şekilde ezber yapmak zordur. Onun yerine tekrar etmeniz/ezberlemeniz gereken metni parçalara ayırın. Örneğin 20 satırlık bir metin ise 5 parçaya ayırıp sırayla ezber yapın. Bu aklınızda kalmasına daha yardımcı olacaktır. 

Online Eğitim Yararları

Evden çalışmak her ne kadar sıkıcı gelse de, aslında vaktimizi daha faydalı kullanmamızı sağlıyor. Eskiden okula gidip gelirken ayrı bir vakit ve efor sarf ediyorduk. Fakat bu sayede çok daha fazla çalışmaya vaktimiz kalacak. 

Gelin bir de öğrencilerden dinleyelim. Geçtiğimiz günlerde 11. sınıf öğrencisi olan Eylül Naz Özdemir ile yaptığımız röportajda online eğitim hakkında şunları belirtti: “Evde kalmanın hem iyi hem kötü yanları var. Mesela artık derslerime daha çok özen gösterebiliyorum. Ayrıca www.ozeldersalani.com sitesinden aldığım dersler çok yararıma oldu. Kötü yanlarıysa, bazen çok sıkılıyordum, uyuyamıyordum fakat artık her şeyimi düzene soktum ve hayatımdan çok memnunum.” 

Alışılagelmemiş bir eğitim tarzı olan online eğitimden yararlanmakta zorlanan öğretmen ve öğrenciler için birçok program geliştirildi.

Sanal Sınıf Kurmak İçin Hangi Yazılımları Programlarını Kullanabiliriz?

Sizler için bir araştırma yaptık ve hangi yazılım programının daha yararlı olabileceğini bulduk. 

BigThinkButton

 • BigThinkButton sayesinde sanal sınıflar kolaylıkla oluşturulabiliyor, 
 • Ekran paylaşımı sağlanıyor,
 • PDF paylaşımı yapabilmenizi sağlıyor,
 • Sohbet kısmı bulunuyor,
 • Soru yayınlama sağlanıyor.

Eğitimcileri, öğretmenleri fazlasıyla düşünen bu platform, Web Kamerası Paylaş, Mikrofon Paylaş, Genel Sohbet Mesajı Gönder, Özel Mesaj Gönder, Paylaşılan Notları Düzenle, Kullanıcı Listesindeki Diğer Katılımcılara Bakın gibi özelliklerle sınıfı tam kontrol etmeye yeterince yardımcı oluyor. Ders süresini görebileceğiniz bir bölüm de var. Ayrıca dijital beyaz tahtası sayesinde, yazmanız ve belirtmeniz gereken kısımları oraya çizebiliyorsunuz. Özel sohbet kısmını kapatarak öğrencilerin kendi aralarında konuşmasını engelleyebiliyorsunuz. 

BigThinkButton programı size bu online eğitim sürecinde fazlasıyla kolaylık sağlayacak. Nasıl mı? Öğrenciler ve öğretmenler bu program üzerinden birebir özel dersler gerçekleştirebiliyor. Öğrencilerin eksik bilgilerini kısa etütler sayesinde giderebiliyorsunuz. Üstelik öğrencilerin kendi aralarında da online ders yapabilmeleri imkanını sizlere sunuyor. Teknolojiyi son derece basit bir şekile indirgeyerek ellerimize sunuyor adeta. Herkesin yararlanabileceği bu platformu çok seveceksiniz. Eğitim hakkında bilinçli olan kişiler tarafından oluşturulmuş bir program. Siz öğrencilerin ve öğretmenlerin çektiği sıkıntıları detaylıca inceleyip, her şeyi sizler için kolaylaştırıyor. 

Çocuklarınız ve sizler için online eğitim hakkındaki merak ettiğiniz şeyleri sizle paylaştık. Katkı sağladığımızı umuyoruz ve gelecek blog yazılarımızı ziyaret etmenizi ümit ediyoruz.