Stok Takibinin Kar-Zarar Tespitinde Önemi

Stok Takibinin Kar-Zarar Tespitinde Önemi

Stok Takibinin Kar-Zarar Tespitinde Önemi

Stok takibi, işletmenizin geçmişteki ve gelecekteki veri giriş ve çıkışının, yazılımcılar tarafından geliştirilen programlar ile izlenmesidir. Büyük veri giriş ve çıkışlarının manuel izlenmesi mümkün değildir bu sebeple çeşitli algoritmalar kullanılarak yazılan yazılımlar şirketlerin stok takibi için kullanılmaktadır. 

İşletme sahipleri, her zaman pazarlama alanına yönelir ve gerekli reklamların yapılmasıyla başarıya ulaşılacağı düşünülür. İşletmenizin başarılı olması, kar etmesi reklamlar sayesinde gerçekleşebilir. Fakat bu noktada atlanılan bir detay vardır.  İşletmelerin yönetiminde kontrol edilmesi gerekilen tek nokta pazarlamanın olmadığıdır.  Pazarlama dışında gerekli kontroller yapılmazsa kar süreci birkaç aydan daha fazla sürmeyecektir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi, reklamcılığa verilen önem kadar stok takibine de önem verilmesidir.  

Bir İşletme İçin Stok Takibi Neden Önemlidir?

İşletmenin başarıya ulaşabilmesi için kendi içerisinde düzeni sağlaması gerekir. Aynı zamanda bu yerleşik düzenin takip edilmesi de başarının sürekliliğin sağlanabilmesi açısından önemlidir. Stok takibi de bu aşamada işletme için önemli hale gelir. Stok takibi yapılarak enflasyonda oluşan iniş ve çıkışlardan işletmenin nasıl etkileneceği izlenir. Gerekirse bunun için yeni stratejiler ve düzenlemeler yapılmalıdır. Bu sebeple, işletmelerin stok takibinin kar zarar tespitinde önemi gözler önüne serilmiş olur. 

Stok Takibinin İşletmelerin Kar Zarar Tespitindeki Etkisi

StokTakibi ile İhtiyaçlarınızı Önceden Fark Edebilirsiniz

Stok takibi işletmenizdeki hata payını en aza indirecektir. Hatanın en aza inmesi size zamandan ve maddi açıdan kazanç sağlayacaktır. Sistem içerisinde üretmiş olduğunuz ürünler barkodlanır ve bu aşamadan sonra sanal takibi başlar. Bu sayede depoda bulunan mevcut mal miktarınızı ve satılan mal miktarınızı her daim bilebilirsiniz. Bunu bilmek ihtiyaçlarınızın önceden farkına varmanızı sağlayacaktır. Bu da sizi rakiplerinizden bir adım öteye götürecektir. 

Enflasyona Göre Strateji Yapabilirsiniz

Yapacağınız stok takibinin en önemli avantajlarından bir tanesi de, envanter yönetiminizi gözlemleyerek enflasyona oranlarına göre stratejiler kurmanıza imkan vermesidir. Enflasyon takibiyle gerçekleşen ürün yönetimi kara geçmenizi sağlayacaktır. Enflasyonun, inişli çıkışlı sürecini takip etmek ve birim başına düşen maliyetin takip edilmesi sayesinde, işletmenin zarara girmesi engellenir. Ürün başına düşen birim fiyatı bu sayede düşürerek, yine rakiplerinize göre yani aynı sektördeki diğer işletmelere göre avantaj elde etmenizi sağlayacaktır. 

Hata Payı En Aza İner

Manuel veri giriş ve çıkışları sırasında hatalar meydana gelebilir. Bu da işletmenizin cirosunda açıklara sebebiyet verir. Bu açıklar küçük ürün giriş ve çıkışlarında göze batmazken, işler ilerleyip büyüdüğünde işletmeyi zor duruma düşürecek ve zarar görmesine sebep olacaktır. Bu noktada stok yönetimini devreye sokup bu gidişatı durdurabilirsiniz. 

Fazla Stok ya da Stoksuz Kalmanızın Önüne Geçer

Yapılacak olan stok takibi sayesinde işletme geleceği hakkında öngörülerde bulunulur ve işletme fazla stok yapmaktan ve stoksuz kalmaktan da kurtulmuş olur. Yani bu durumda satışlar hız kazanırken, bir anda stoksuz olduğunuz gerçeğiyle yüz yüze gelmezsiniz. Daha da net anlatmak gerekirse kar edeceğiniz bir dönemde stok eksikliği yüzünden zarar etmemiş olursunuz.