Web Tasarım

Web Tasarım

Teknolojik gelişmelerin inanılmaz bir hız aldığı günümüz dünyasında web tasarım terimi çok duymaya başladığımız bir sözcük grubudur. Tasarım fikirlerinin estetik yapısından kurulmuş olan, bir amaç doğrultusunda ilkelerin yönlendirildiği, düzene sokulduğu ve sonuçta bunların belli bir uygulama halini aldığı işleme web tasarımı denir. Bu işlemlerin verimli şekilde tamamlanması sonucunda ortaya web sitesi çıkar.

Web tasarımı uygulamasının tamamlanmasından sonra kullanıcı yetkisine sahip olan kişiler web sitesine erişim sağlayabilirler.   

Web Tasarımının Unsurları

Tasarımın her aşamasında olduğu gibi web tasarım alanında da çalışmalar belli ana hatlar doğrultusunda icra edilir. Kaliteli bir web tasarım hizmeti aşağıdaki hususların ne denli hassas uygulandığı ile ilgili bir durumdur. 

  • Düzen: web sitesinde kullanılacak metinler ve grafikler belli bir seviyede olmalıdır. Web sitelerinin önemli hedeflerinden birisi de kullanıcının sitede istediği şeyi anında bulmak istemesidir. Bu da ancak web tasarımı çalışmasının dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünün belirli bir düzen içerisinde korunması ile mümkündür.
  • Renk: sitenin amacına bağlı olarak web sitesinin renkleri belirlenir. Site sadece siyah beyazdan kurulu basit bir şekilde tasarlanabilirken aynı zamanda sitenin içeriğine uygun renkleri de bünyesinde barındırabilir.
  • Grafik: web sitesinde fotoğraf, logo, çeşitli simgeler ve clipart grafikler kullanılabilir. Bu grafikler kullanıcının kolay kullanabilmesi maksadıyla sıkışık bir dizaynda olmamalıdır. Grafiklerin kullanımı sayfanın açılış hızını düşürmemelidir.

Web Tasarımı Özel Olmalı

Web sitesinde insanları ilk bakışlarında etkilemek çok önemlidir. Bu kapsamda web tasarımı ile ilgili alınması gereken ve web sayfasında olması gereken nitelikler aşağıdadır.

  • Fontlar: yazı tiplerinin çeşitli şekillerde kullanımı ile web sitesi daha kaliteli bir platforma dönüştürülebilir. Bazı web siteleri sadece web güvenli yazı tipleri olarak isimlendirilen fontları okunaklı biçimde görüntülüyor. Bu sebeple web tasarımında herkes tarafından kabul gören fontların kullanılmasında fayda vardır.
  • İçerik: Web sitesinin tasarımının yanında içerik, metin ve çeşitli görseller ile daha gösterişli bir hale getirilmelidir. Okuyucuda heves uyandırmak için sitenin amacına uygun içerikle dizayn edilmiş olması gerekir. Sitede kullanılacak yazılı metinler her zaman faydalı ve sitenin amacı ile ilgili olmalıdır. İçerik anahtar kelimeler içermeli ve seo için optimize edilmelidir. 

Web Tasarımı İle Kullanıcıyı Etkilemek

Bir web sitesi tasarımı yapılırken web tasarım unsurlarının yanında her zaman sitenin kullanıcıları düşünülmelidir. Kullanıcı dostu ara yüzler oluşturmak için aşağıdaki hususların kullanılmasında fayda vardır.

  • Navigasyon: Web sitesinin mimarisi oluşturulma aşamasında kullanıcının web sitesine ne şekilde göz attığı düşünülerek navigasyon araçları kullanılmalıdır. Kullanıcılar için amaca hizmet eden, ihtiyaç duyulan bilgiyi bulmaya odaklı, kolay kullanım sağlayan bir yöntem izlenmelidir.
  • Multimedia: tasarım içerisinde kullanılacak ses ve video eklentileri kullanıcının hafızasında kalıcılık sağlar ve onu etkiler. Bu da web sayfasında geçirilen zamanı uzun tutar.
  • Uyumluluk: web tasarımında istenen hedef kitleye ulaşmak için sitenin her işletim sisteminde kolaylıkla çalışabileceği ve yeterli uyumluluğa sahip bir altyapının kurulması gerekir.
  • Teknoloji: İyi bir web tasarımı için teknolojiden istifade etmek gerekir. Tasarımcının teknolojiden istifade etmesi ona profesyonel ve dinamik bir ürün ortaya çıkarmak için özgürlük alanı tanıyacaktır.

Çok Yönlü Web Tasarımı

Web tasarımı için kullanıcıyı tatmin eden bir ara yüz ortaya çıkarmak gerekir. Kullanılan tasarım, planlama ve analiz sürecinin yanı sıra sanatsal bir yapıya dönüştürülebilir. Tüm bunlar tasarlanırken bireysel ve kurumsal müşteri kitlesinin özelliklerini dikkate almak gerekir. Web tasarımında amaç gerek bireysel gerekse de kurumsal anlamda mümkün olduğu kadar büyük kesimlere ulaşmaktır.